Spřažené vícedílné komínové desky vytvoří jednu kompaktní krycí komínovou desku až po montáži, díky předpětí od stahovacích svorníků. Je proto potřeba věnovat pozornost jejich správnému sestavení. Při dodržení našeho podrobného návodu to ale nebude nic složitého.
Než však zahájíte montáž vícedílné komínové desky, je třeba věnovat pozornost těmto zásadám:
Pro montáž vícedílné krycí komínové desky byste měli mít základní znalosti zednických a obecně řemeslných prací.
Mějte na paměti, že osazování komínové krycí desky je práce ve výšce, takže dodržujte veškeré potřebné zásady pro práci ve výškách a použijte potřebné ochranné a bezpečnostní pomůcky, abyste předešli zranění a pádu, tedy případně se vybavte i kompletním vybavením pro výškové práce (postroj, úvazek, zachycovač pádu). Pokud se na tuto práci necítíte, trpíte závratí či máte nějakou zdravotní indispozici, tak ji radši přenechte profesionálům. Při práci na střeše vás podcenění nebezpečí a chyba může stát zdraví nebo i život.
Osazení krycí desky doporučujeme dělat nejméně ve dvou lidech, protože se jedná o těžší práci ve výšce a je nutno mít z bezpečnostních důvodů parťáka. Není ani příjemné sám slézat pro každou drobnost dolů a pak zpět nahoru na střechu.
Zajistěte si bezpečnou přístupovou cestu pro výstup ke komínu a i pro transport materiálu - tedy třeba kvalitní žebřík. Výhodou dělených desek je jejich relativně snadný ruční transport bez potřeby např. jeřábu, ale přesto je třeba zajistit vyhovující trasu pro jejich přesun ke komínu - jak z hlediska jejich rozměru, tak i váhy. Je vhodné mít i nějaké lano s karabinou pro vytahování potřebného materiálu a nářadí, případně i s kladkou. I při ručním zdvihání či vynášení dílu krycí desky například po žebříku rozhodně doporučujeme díl desky jistit a přizvedávat třeba právě zavěšením na lano.
Dále je potřeba provést přípravné práce:
Před zahájením montáže je potřeba připravit horní plochu komínového zdiva - tedy jej očistit, případně opravit či dozdít. Zbytky malty na zdivu, např. po staré krycí desce, je třeba odstranit až na cihly komínového zdiva, nejlépe obroušením hrncovým diamantovým kotoučem na úhlové brusce. Zdivo je pak nutné důkladně očistit, především od prachu - nejlépe jej očistíme ofouknutím stlačeným vzduchem, případně alespoň vysátím dílenským vysavačem.
Dále před zahájením montáže zkontrolujte rovinnost komínového zdiva, kam bude deska osazena a případně následně použijte různě silnou vrstvu zdící malty, aby deska byla po osazení v rovině. V případě větší nerovnosti si poznačte potřebnou tloušťku ložné spáry na různých místech.
Také si zkontrolujte, že souhlasí rozměry komína a rozměry krycí desky a poznačte si v jakém pořadí a jak orientované budou jednotlivé díly krycí desky osazovány, aby při instalaci nedošlo k nějakému omylu. Vyzkoušejte si i manipulaci s jednotlivými díly desky, abyste si ověřili, že máte dost síly na její osazení, případně si promyslete způsob transportu a osazení. Přesnou váhu jednotlivých dílů krycí desky Vám sdělíme při dodávce. Ale počítejte, že jeden díl dělené krycí desky většinou váží od cca 25 do 50 kg, takže se pohybuje v rozmezí, kdy jej zvládne unést i jeden silný muž. Ovšem hodit si na rameno 50 kg betonovou desku a vylézt s ní po žebříku je už dost náročný fyzický výkon který rozhodně ne každý zvládne. Počítejte i s úzkými místy na přístupové trase, třeba s velikostí střešního výlezu. Myslete i na bezpečnost, takže i když například díl může vynášet po žebříku pouze jeden - tak druhý jej zároveň může přizvedávat a jistit a stabilizovat přizvedáváním za lano. V hůře přístupných místech či tam, kde není příliš manipulačního prostoru je pak třeba desku transportovat ve správné pozici či orientaci, aby ji nebylo nutné při osazování nějak složitě otáčet.
Připravte si veškeré potřebné vybavení, nářadí a materiál.
K montáži budete potřebovat elektřinu 240 V. Dále budete potřebovat: štětec či váleček na aplikaci penetrace, nádoby na rozmíchání flexibilního tmelu a zdící směsi, míchadlo či metlu do vrtačky na rozmíchání, úhlovou brusku - doporučujeme průměr kotouče 125 mm a především pokud budete provádět zabrušování komínového zdiva hrncovým diamantovým kotoučem - tak s regulací otáček + řezný a lamelový leštící kotouč na nerez, 2 klíče č. 17 (buď ploché nebo očkové), momentový klíč s nastavitelným momentem 24 Nm a gola-nástavcem č. 17, zednické nářadí, tedy zednickou lžíci, špachtli, gumovou paličku, metr, vodováhu, houbičku na omytí.
K montáži pak budete potřebovat následující materiál: Čistou vodu, akrylátovou penetraci, flexibilní lepidlo na dlažbu třídy C2TE S1, suchou zdící směs, dřevěné klínky. Veškerý tento potřebný materiál můžeme na objednání dodat s krycí deskou.
Předem rozmíchejte veškeré potřebné množství zdících materiálů.
Před zahájením montáže si připravte a namíchejte zvlášť flexibilní lepidlo pro spoj desek (a případně i pro vytvoření kontaktního můstku) a zvlášť zdící směs pro přilepení desky, připravte si penetraci a vodu na přiředění a omytí desky, komínu a střechy od malty a flex-lepidla.
Připravte si penetraci. Penetrace kterou dodáváme je připravena k použití, penetraci zakoupenou jinde nařeďte dle návodu výrobce. Doporučujeme zvolit větší poměr ředění vodou pro savé materiály. Spotřeba penetrace velmi záleží na savosti cihel komínového zdiva, ale mělo by bezpečně stačit 0,5 l, pro velmi velké komíny maximálně do 1 l naředěné penetrace.
Rozmíchejte v potřebném množství flex-lepidlo dle návodu výrobce. Doporučujeme jej rozmíchat na hustší konzistenci asi jako plastelína. V případě že použijeme flex-lepidlo i jako kontaktní můstek, tak část rozmíchaného flex-lepidla v jiné nádobě přiřeďte vodou na řidčí "kašičku". Množství lepidla potřebné na každý jeden spoj krycí desky je cca z 1 kg suché směsi. Množství lepidla na kontaktní můstek je cca z 1 až 2 kg suché směsi na komín - dle jeho velikosti. Celkem je tedy potřeba na jednu krycí desku množství 1 až 5 kg suché směsi flex-lepidla.
Rozmíchejte vhodnou cementovou zdící maltu na přilepení krycí desky, nebo použijte suchou cementovou zdící směs zakoupenou spolu s krycí deskou. K určení potřebného množství si spočtěte plochu ložné spáry na komíně. Plocha ložné spáry = šířka komína x délka komíny - plochy komínových průduchů, na které nebude malta nanášena. Plocha ložné spáry většího jednoprůduchového komína 60x60 cm je cca 27 dm2, plocha u většího dvouprůduchového komína 55x100 cm je cca 40 dm2. Spotřeba zdící malty záleží hodně na tloušťce ložné spáry. Doporučujeme tloušťku ložné spáry cca 12 mm - ale záleží i na rovinnosti horní plochy komínového zdiva, protože je potřeba krycí desku usadit pokud možno vodorovně. I velké nerovnosti, rozdílná výška usazení jednotlivých cihel v posledním šáru komínového zdiva mají velký vliv na spotřebu. Na 1 dm2 horní plochy komínového zdiva je potřeba cca 0,25 kg suché směsi. Celkem je tedy na přilepení jedné spřažené komínové krycí desky cca 6 až 15 kg suché zdící směsi.
Připravili jsme pro Vás podrobný montážní návod. Doporučujeme jeho prostudování.